Aurinkoinvertteri Fronius Symo 7kW 3-vaiheinen 2MPPT WLAN
tuote ei saatavilla
lisää toivelistalle
Kuvaus
Fronius Verkkoinvertteri PV 7kW 3-Vaiheinen 2MPPT WLAN Symo
Verkkoinvertteri PV 7KW 3F 2MPPT WLAN 7.0-3-M Symo Fronius saatavilla kolmivaiheisessa järjestelmässä kahdella MPPT:llä.
Tämä moderni invertteri tarjoaa laajan tehoalueen 3,0–20,0 kW, mikä tekee siitä erinomaisen ratkaisun erikokoisiin aurinkosähköasennuksiin. Innovatiivisen SuperFlex Design -ratkaisun ansiosta Symo tarjoaa joustavuutta epäsäännöllisen muotoisten tai eri ilmansuuntiin suuntautuneiden kattojen asennuksissa.
Internetintegraatio Wi-Fi- tai Ethernet-yhteyden kautta sekä helppous yhdistää muiden valmistajien komponentteihin tekevät Symosta yhden markkinoiden kommunikatiivisimmista invertereistä. Älymittarin liitäntä mahdollistaa dynaamisen verkkoon syötettävän energian hallinnan sekä oman energiankulutuksen visualisoinnin.
SNAPINVERTER-teknologia mahdollistaa yksinkertaisen asennuksen ja huollon, liitäntäosion ja tehomoduulin erottamisen ansiosta. Integroitu tiedonsiirto mahdollistaa asennuksen valvonnan sekä muiden valmistajien komponenttien liittämisen.
SuperFlex Design takaa joustavuuden suunnittelussa ja asennuksen käytössä kahden MPP-seurainten, korkean järjestelmäjännitteen ja laajan DC-tuloalueen ansiosta. Dynamic Peak Manager löytää dynaamisesti optimaalisen toimintapisteen myös PV-paneelien osittaisen varjostuksen aikana.
Symo-invertterit on valmisteltu täyttämään tulevat standardit ja sähköverkkovaatimukset "Advanced Grid Features" -toimintojen avulla, jotka takaavat optimaalisen syötön ja verkon turvallisen käytön. Nollasyöttötoiminto mahdollistaa syöttötehon mukauttamisen verkonhaltijan vaatimuksiin, asettaen kotitalouden kuluttajat etusijalle ja vähentäen tehon enimmäissallittuun tasoon.
Tulotiedot
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| MPP-seurainten määrä | 2 |
| Maksimi tulovirta (Idc max 1 / Idc max 2) | 16,0 A / 16,0 A |
| Maksimi oikosulkuvirta moduulikentälle (MPP1/MPP2) | 24,0 A / 24,0 A |
| Tulojännitealue (Udc min - Udc max) | 150 - 1000 V |
| Käynnistysjännite (Udc start) | 200 V |
| Hyödyllinen MPP-jännitealue | 150 - 800 V |
| Kennojen määrä MPP-seurainta kohden | 2 + 2 |
| PV-generaattorin maksimiteho (Pdc max) | 14,0 kWpeak |
Lähtötiedot
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Nimellisteho AC (Pac,r) | 7.000 W |
| Maksimi lähtöteho | 7.000 VA |
| Maksimi lähtövirta (Iac max) | 10,1 A |
| Verkkoliitäntä (jännitealue) | 3-NPE 400 V / 230 V tai 3~NPE 380 V / 220 V (+20%/-30%) |
| Taajuus (taajuusalue) | 50 Hz / 60 Hz (45-65 Hz) |
| Harmonisten vääristymä THD | < 3% |
| Tehokerroin (cos φac,r) | 0,85-1 ind. / kap. |
Standardit
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Sertifikaatit ja standardien mukaisuus | ÖVE / ÖNORM E 8001-4-712, DIN V VDE 0126-1-1/A1, VDE AR N 4105, IEC 62109-1/-2, IEC 62116, IEC 61727, AS 3100, AS 4777-2, AS 4777-3, CER 06-190, G83/2, UNE 206007-1, SI 4777, CEI 0-21, NRS 097 |
Hyötysuhde
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Maksimihyötysuhde | 98,0% |
| Eurooppalainen painotettu hyötysuhde (ηEU) | 0.976 |
| MPP-sovituksen hyötysuhde | > 99,9% |
Suojaukset
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| DC-eristysmittaus | Kyllä |
| Toiminta ylikuormitustilanteessa | Toimintapisteen siirto, lähtötehon rajoitus |
| DC-erotuskytkin | Kyllä |
| Käänteisen napaisuuden suojaus | Kyllä |
Liitännät
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| WLAN / Ethernet LAN | Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) |
| 6 tuloa ja 4 digitaalista tuloa/lähtöä | Kaukokäyttövastaanottimen liitäntä |
| USB (tyyppi A -liitin) | USB-tallennusvälineille |
| 2x RS422 (RJ45-liitin) | Fronius Solar Net |
| Relelähtö | Energianhallinta (potentiaalivapaa relelähtö) |
| Tiedonkeruulaite ja verkkopalvelin | Integroitu |
| Signaalitulo | S0-mittarin liitäntä / Ylijännitesuojauksen analyysi |
| RS485 | Modbus RTU SunSpec tai mittarin liitäntä |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Ladattavat tiedostot:
Turvallisuus
Kaikki arvostelut (positiiviset ja negatiiviset) näytetään alustan numerorajoituksen mukaisesti. Varmistamme, että ne ovat peräisin asiakkailta, jotka ovat ostaneet tuotteen. Katso lisää kommenttikäytännöt -sivultamme.