Verkkovaihtosuuntaaja Fronius PV 27kW 3-vaiheinen 1MPPT WLAN Eco
tuote ei saatavilla
lisää toivelistalle
Kuvaus
Fronius Verkkoinvertteri PV 27kW 3-Vaiheinen 1MPPT WLAN Eco
Verkkoinvertteri PV 27KW 3F 1MPPT WLAN 27.0-3-S Fronius Eco-sarjasta soveltuu erinomaisesti suuriin asennuksiin, saatavilla tehoilla 25,0 ja 27,0 kW.
Kevyen rakenteen ja SnapINverter-asennusjärjestelmän ansiosta se on helppo asentaa sekä sisätiloihin että ulkokäyttöön. Laitteessa on IP 66 -suojausluokka, mikä nostaa sen uudelle standarditasolle. Integroidut moduulisulakkeiden pesät molemmissa navoissa sekä valinnainen ylijännitesuojaus poistavat tarpeen erillisille moduulien liitäntärasioille.
SnapINverter-teknologia perustuu liitäntäosion ja tehomoduulin erottamiseen, mikä tekee asennuksesta ja huollosta huomattavasti yksinkertaisempaa kuin aiemmin.
Fronius-invertteri tarjoaa täyden integraation WLAN-tiedonkeruulle, Ethernetille, energianhallinnalle, verkkopalvelimelle sekä liittimille, mikä mahdollistaa asennuksen tilan seurannan. Modbus TCP-, Modbus RTU SunSpec- tai Fronius Solar API (JSON) -liitäntöjen avulla voidaan yhdistää muiden valmistajien komponentteja. Lisäksi yritys tarjoaa Fronius Solar.web-portaalin sekä mahdollisuuden käyttää avoimia rajapintoja.
Dynamic Peak Manager on järjestelmä, joka etsii dynaamisesti optimaalisen toimintapisteen jopa aurinkopaneelien osittaisen varjostuksen aikana, mikä mahdollistaa käytettävissä olevan energian maksimaalisen hyödyntämisen.
Fronius-invertterit on valmistettu täyttämään tulevat standardit ja sähköverkkovaatimukset Advanced Grid Features -toimintojen avulla, tarjoten optimaalisen lois- ja pätötehon syötön.
Järjestelmä mahdollistaa syöttötehon mukauttamisen verkonhaltijan vaatimusten mukaan, tarjoten mahdollisuuden nollasyöttöasetukseen, jossa invertteri syöttää vain kotitalouteen ilman aurinkosähköjärjestelmän tuottaman virran syöttöä verkkoon.
Fronius, joka on innovaatioiden ja nykyaikaisten aurinkosähköratkaisujen edelläkävijä, tarjoaa korkealaatuisia tuotteita, jotka takaavat pitkäaikaisen ja ongelmattoman aurinkosähköjärjestelmän käytön.
Tulotiedot
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Maksimi tulovirta (Idc max) | 47,7 A |
| Maksimi moduulikentän oikosulkuvirta | 71,6 A |
| Minimi tulojännite (Udc min) | 580 V |
| Käynnistysjännite (Udc start) | 650 V |
| Nimellistulojännite (Udc,r) | 580 V |
| Maksimi tulojännite (Udc max) | 1000 V |
| MPP-jännitealue (Umpp min – Umpp max) | 580–850 V |
| MPP-seurantalaitteiden määrä | 1 |
| DC-liitäntöjen määrä | 6 |
Lähtötiedot
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Nimellisteho AC (Pac,r) | 27 000 W |
| Maksimi lähtöteho | 27 000 VA |
| AC-lähtövirta (Iac nom) | 39,0 A |
| Verkkoyhteys (jännitealue) | 3~NPE 380 V / 220 V tai 3~NPE 400 V / 230 V (+20% / -30%) |
| Taajuus (taajuusalue) | 50 Hz / 60 Hz (45–65 Hz) |
| Harmoninen särökerroin | < 2,0% |
| Tehokerroin (cos φac,r) | 0–1 ind. / kap. |
Standardit
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Sertifikaatit ja täytetyt standardit | ÖVE / ÖNORM E 8001-4-712, DIN V VDE 0126-1-1/A1, VDE AR N 4105, IEC 62109-1/-2, IEC 62116, IEC 61727, AS 3100, AS 4777-2, AS 4777-3, CER 06-190, G83/2, G59/3, UNE 206007-1, SI 4777, CEI 0-16, CEI 0-21 |
Hyötysuhde
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Maksimi hyötysuhde | 98,3% |
| Eurooppalainen hyötysuhde (ηEU) | 98,0% |
| η 5% Pac,r | 95,9/93,1% |
| η 10% Pac,r | 96,8/95,7% |
| η 20% Pac,r | 97,7/97,1% |
| η 25% Pac,r | 98,1/97,3% |
| η 30% Pac,r | 98,1/97,4% |
| η 50% Pac,r | 98,3/97,5% |
| η 75% Pac,r | 98,2/97,6% |
| η 100% Pac,r | 98,1/97,5% |
| MPP-sovituksen hyötysuhde | > 99,9% |
Suojaukset
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| DC-eristysmittaus | Kyllä |
| Käyttäytyminen ylikuormituksessa | Toimintapisteen siirto, tehon rajoitin |
| DC-erotuskytkin | Kyllä |
| Integroitu moduulisulakepesä | Kyllä |
Liitännät
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| WLAN / Ethernet LAN | Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) |
| 6 tuloa ja 4 digitaalista tuloa/lähtöä | Kaukokäyttövastaanottimen liitäntä |
| USB (tyyppi A -liitin) | Tietojen tallennus, invertterin päivitys USB-muistin kautta |
| 2x RS422 (RJ45-liitin) | Fronius Solar Net |
| Merkkivalon lähtö | Energianhallinta (potentiaalivapaa relekoskettimen lähtö) |
| Tiedonkeruulaite ja verkkopalvelin | Integroitu |
| Ulkoinen tulo | S0-mittarin liitäntä / ylijännitesuojauksen valvonta |
| RS485 | Modbus RTU SunSpec tai energiamittarin liitäntä |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Turvallisuus
Kaikki arvostelut (positiiviset ja negatiiviset) näytetään alustan numerorajoituksen mukaisesti. Varmistamme, että ne ovat peräisin asiakkailta, jotka ovat ostaneet tuotteen. Katso lisää kommenttikäytännöt -sivultamme.