Aurinkoinvertteri Fronius Primo 3,6kW 1-vaiheinen 2MPPT WLAN
tuote ei saatavilla
lisää toivelistalle
Kuvaus
Fronius Verkkoinvertteri PV 3.6kW 1-Vaiheinen 2MPPT WLAN Primo
Verkkoinvertteri PV 3.6KW 1F 2MPPT WLAN 3.6-1 Primo Fronius täydentää erinomaisesti uuden sukupolven SnapINverter-inverttereitä. Kyseessä on yksivaiheinen, muuntajaton laite, joka soveltuu ihanteellisesti kotitalouskäyttöön. Innovatiivisen SuperFlex Design -ratkaisun ansiosta asennuksen suunnittelu voidaan maksimoida joustavasti, ja asennus sekä huolto ovat erittäin helppoja SnapINverter-asennusjärjestelmän ansiosta.
SNAPINVERTER-teknologia perustuu liitäntäosion ja tehomoduulin erottamiseen toisistaan. Kevyt liitäntäosio täydellisine kaapeloinneineen asennetaan kiinteästi seinään muodostaen perustan tehomoduulille. Tämän jälkeen invertteri ripustetaan tälle osiolle. Tämän ratkaisun ansiosta asennus ja huolto helpottuvat merkittävästi.
Primo-invertteri on erittäin kommunikatiivinen sarjana integroidun viestintäpaketin ansiosta, jossa on WLAN-liitäntä, energianhallintaominaisuus ja monia muita toimintoja.
SuperFlex Design -teknologia takaa joustavuuden asennuksen suunnittelussa ja toteutuksessa. Järjestelmässä on kaksi MPP-trackeria, laaja DC-tulojen jännitealue sekä korkea järjestelmäjännite. Jokainen DC-tulo ja MPP-trackeri voi käsitellä invertterin koko nimellistehon, mikä mahdollistaa koko asennuksen hallinnan yhdellä invertterillä riippumatta katon suunnasta tai varjostettujen PV-moduulien määrästä.
Dynamic Peak Manager on järjestelmä, joka löytää dynaamisesti optimaalisen toimintapisteen jopa osittain varjostetuissa PV-paneeleissa valvomalla koko toimintakäyrää.
Fronius-invertterit on valmistettu tulevaisuuden sähköverkkovaatimuksia varten, ja niissä on Advanced Grid Features -ominaisuudet, jotka takaavat optimaalisen sähkönsyötön. Niitä voidaan käyttää sähkönsyötön säätöön oman kulutuksen huomioiden, jotta vältytään sähkönjakelun keskeytyksiltä.
Fronius, joka on johtava innovaatioiden ja nykyaikaisten aurinkosähköratkaisujen edelläkävijä, tarjoaa korkealaatuisia tuotteita, jotka takaavat PV-asennuksen pitkäaikaisen ja ongelmattoman käytön.
Tulotiedot
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| MPP-trackereiden määrä | 2 |
| Maksimi tulovirta (Idc max 1 / Idc max 2) | 12,0 A / 12,0 A |
| Maksimi oikosulkuvirta moduulikentälle (MPP1 / MPP2) | 18,0 A / 18,0 A |
| Tulojännitealue (Udc min - Udc max) | 80 - 1000 V |
| Käynnistysjännite (Udc start) | 80 V |
| Hyödyllinen MPP-jännitealue | 80 - 800 V |
| Sarjojen määrä MPP-trackeria kohti | 2 + 2 |
| PV-generaattorin maksimiteho (Pdc max) | 5,5 kWpeak |
Lähtötiedot
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| AC-nimellisteho (Pac,r) | 3 680 W |
| Maksimi lähtöteho | 3 680 VA |
| AC-lähtövirta (Iac nom) | 16,0 A |
| Verkkoon liittäminen (jännitealue) | 1 ~ NPE 220 V / 230 V (180 V - 270 V) |
| Taajuus (taajuusalue) | 50 Hz / 60 Hz (45 - 65 Hz) |
| Harmonisten särökerroin THD | < 5 % |
| Tehokerroin (cos φac,r) | 0,85–1 ind. / kap. |
Standardit
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Sertifikaatit ja standardien mukaisuus | [[DIN V VDE 0126-1-1/A1, IEC 62109-1/-2, IEC 62116, IEC 61727, AS 4777-2, AS 4777-3, G83/2, G59/3, CEI 0-21, VDE AR N 4105]] |
Hyötysuhde
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Maksimihyötysuhde | 98,0 % |
| Eurooppalainen painotettu hyötysuhde (ηEU) | 96,8 % |
| MPP-sovituksen hyötysuhde | > 99,9 % |
Suojaukset
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| DC-eristysresistanssin mittaus | Kyllä |
| Toiminta ylikuormitustilanteessa | Toimintapisteen siirto, lähtötehon rajoitus |
| DC-erotuskytkin | Kyllä |
| Suojaus vääränlaista napaisuutta vastaan | Kyllä |
Liitännät
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| WLAN / Ethernet LAN | Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) |
| 6 tuloa ja 4 digitaalista tuloa/lähtöä | Liitäntä kaukokäyttövastaanottimeen |
| USB (A-tyypin liitin) | USB-tallennusvälineille: tietojen tallennus, invertterin ohjelmistopäivitys |
| 2x RS422 (RJ45-liitin) | Fronius Solar Net |
| Relekontakti | Energianhallinta (potentiaalivapaa relekontakti) |
| Tietojen tallennin ja web-palvelin | Integroitu |
| Signaali-tulo | S0-mittarin liitäntä / Ylijännitesuojien tilan valvonta |
| RS485 | Modbus RTU SunSpec tai älymittarin liitäntä |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Turvallisuus
Kaikki arvostelut (positiiviset ja negatiiviset) näytetään alustan numerorajoituksen mukaisesti. Varmistamme, että ne ovat peräisin asiakkailta, jotka ovat ostaneet tuotteen. Katso lisää kommenttikäytännöt -sivultamme.