Fronius Symo 5kW 3-vaiheinen aurinkoinvertteri 2 MPPT WiFi
tuote ei saatavilla
lisää toivelistalle
Kuvaus
Fronius Verkkoinvertteri PV 5kW 3-Vaihe 2MPPT WLAN Symo
Verkkoinvertteri PV 5KW 3F 2MPPT WLAN 5.0-3-M Symo Fronius on edistyksellinen verkkoinvertteri, joka on saatavilla kolmivaiheisessa järjestelmässä kahdella MPPT:llä.
Tämä moderni invertteri tarjoaa laajan tehoalueen 3,0–20,0 kW, mikä tekee siitä erinomaisen valinnan erikokoisiin aurinkosähköasennuksiin. Innovatiivisen SuperFlex Design -ratkaisun ansiosta Symo tarjoaa joustavuutta epäsäännöllisen muotoisille tai eri ilmansuuntiin suunnatuille katoille.
Integrointi internetiin Wi-Fi- tai Ethernet-yhteyden kautta sekä helppous yhdistää kolmansien osapuolten komponentteihin tekevät Symosta yhden markkinoiden kommunikatiivisimmista invertereistä. Älymittarin liitäntä mahdollistaa dynaamisen verkkoon syötettävän energian hallinnan sekä oman energiankulutuksen visualisoinnin.
SNAPINVERTER-teknologia mahdollistaa helpon asennuksen ja huollon erottamalla liitäntäosion ja tehomoduulin toisistaan. Integroitu tiedonsiirto mahdollistaa asennuksen valvonnan sekä muiden valmistajien komponenttien liittämisen.
SuperFlex Design takaa joustavuuden suunnittelussa ja asennuksen käsittelyssä kahden MPP-trackerin, korkean järjestelmäjännitteen ja laajan DC-tulojännitealueen ansiosta. Dynamic Peak Manager löytää dynaamisesti optimaalisen toimintapisteen myös aurinkopaneelien osittaisen varjostuksen aikana.
Symo-invertterit on valmisteltu täyttämään tulevat verkkovaatimukset ja standardit "Advanced Grid Features" -toimintojen avulla, jotka takaavat optimaalisen syötön ja verkon turvallisen käytön. Nollasyöttötoiminto mahdollistaa syöttötehon säätämisen verkko-operaattorin vaatimusten mukaisesti, antaen etusijan kotitalouden kuluttajille ja vähentäen tehon enimmäissallittuun tasoon.
Tulotiedot
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| MPP-trackereiden määrä | 2 |
| Maksimi tulovirta (Idc max 1 / Idc max 2) | 16,0 A / 16,0 A |
| Maksimi oikosulkuvirta moduulikentälle (MPP1/MPP2) | 24,0 A / 24,0 A |
| Tulojännitealue (Udc min - Udc max) | 150 - 1000 V |
| Käynnistysjännite (Udc start) | 200 V |
| Hyödyllinen MPP-jännitealue | 150 - 800 V |
| Sarjojen määrä per MPP-tracker | 2 + 2 |
| Maksimi PV-generaattorin teho (Pdc max) | 10,0 kWpeak |
Lähtötiedot
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Nimellisteho AC (Pac,r) | 5.000 W |
| Maksimi lähtöteho | 5.000 VA |
| Maksimi lähtövirta (Iac max) | 7,2 A |
| Verkkoyhteys (jännitealue) | 3-NPE 400 V / 230 V tai 3~NPE 380 V / 220 V (+20%/-30%) |
| Taajuus (taajuusalue) | 50 Hz / 60 Hz (45-65 Hz) |
| Harmonisten särökerroin THD | < 3% |
| Tehokerroin (cos φac,r) | 0,85-1 ind. / kap. |
Standardit
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Sertifikaatit ja standardien mukaisuus | ÖVE / ÖNORM E 8001-4-712, DIN V VDE 0126-1-1/A1, VDE AR N 4105, IEC 62109-1/-2, IEC 62116, IEC 61727, AS 3100, AS 4777-2, AS 4777-3, CER 06-190, G83/2, UNE 206007-1, SI 4777, CEI 0-21, NRS 097 |
Hyötysuhde
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Maksimi hyötysuhde | 98,0% |
| Eurooppalainen painotettu hyötysuhde (ηEU) | 97,3% |
| MPP-sovituksen hyötysuhde | > 99,9% |
Suojaukset
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| DC-eristysmittaus | Kyllä |
| Toiminta ylikuormitustilanteessa | Toimintapisteen siirto, lähtötehon rajoitus |
| DC-erotuskytkin | Kyllä |
| Käänteisen napaisuuden suojaus | Kyllä |
Liitännät
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| WLAN / Ethernet LAN | Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) |
| 6 tuloa ja 4 digitaalista tuloa/lähtöä | Liitäntä kaukokäyttövastaanottimeen |
| USB (tyyppi A -liitin) | USB-tallennuslaitteille |
| 2x RS422 (RJ45-liitin) | Fronius Solar Net |
| Relelähtö | Energianhallinta (potentiaalivapaa relelähtö) |
| Tiedonkeruulaite ja webpalvelin | Integroitu |
| Signaali-tulo | S0-mittarin liitäntä / Ylijännitesuojauksen analyysi |
| RS485 | Modbus RTU SunSpec tai mittarin liitäntä |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Ladattavat tiedostot:
Turvallisuus
Kaikki arvostelut (positiiviset ja negatiiviset) näytetään alustan numerorajoituksen mukaisesti. Varmistamme, että ne ovat peräisin asiakkailta, jotka ovat ostaneet tuotteen. Katso lisää kommenttikäytännöt -sivultamme.