Verkkovaihtosuuntaaja Fronius Symo 6kW 3-vaiheinen 2MPPT WLAN
tuote ei saatavilla
lisää toivelistalle
Kuvaus
Fronius Verkkoinvertteri PV 6kW 3-Vaiheinen 2MPPT WLAN Symo
Fronius Symo 6.0-3-M on edistynyt verkkoinvertteri, joka on saatavilla kolmivaiheisena järjestelmänä kahdella MPPT:llä.
Tämä moderni invertteri tarjoaa laajan teholuokan 3,0–20,0 kW, mikä tekee siitä erinomaisen valinnan erikokoisiin aurinkosähköasennuksiin. Innovatiivisen SuperFlex Design -ratkaisun ansiosta Symo takaa joustavuuden asennuksissa epäsäännöllisen muotoisilla katoilla tai eri ilmansuuntiin suuntautuneilla pinnoilla.
Internetyhteys Wi-Fi:n tai Ethernetin kautta sekä helppo liitettävyys kolmansien osapuolten komponentteihin tekevät Symosta yhden markkinoiden kommunikatiivisimmista invertereistä. Älymittarin liitäntä mahdollistaa dynaamisen verkkoon syötettävän energian hallinnan sekä oman energiankulutuksen visualisoinnin.
SNAPINVERTER-teknologia mahdollistaa helpon asennuksen ja huollon, kiitos liitäntäosion ja tehomoduulin erottamisen. Integroitu tiedonsiirto mahdollistaa asennuksen valvonnan sekä muiden valmistajien komponenttien liittämisen.
SuperFlex Design takaa joustavuuden suunnittelussa ja asennusten käsittelyssä kahden MPP-seurannan, korkean järjestelmäjännitteen ja laajan DC-tuloalueen ansiosta. Dynamic Peak Manager löytää dynaamisesti optimaalisen toimintapisteen jopa aurinkopaneelien osittaisessa varjostuksessa.
Symo-invertterit on valmisteltu täyttämään tulevat standardit ja sähköverkkovaatimukset "Advanced Grid Features" -toimintojen ansiosta, jotka takaavat optimaalisen syötön ja verkon turvallisen käytön. Nollasyöttötoiminto mahdollistaa syöttötehon mukauttamisen verkko-operaattorin vaatimusten mukaan, antaen etusijan kotitalouden kuluttajille ja vähentäen tehon enimmäissallittuun tasoon.
Tulotiedot
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| MPP-seurantojen määrä | 2 |
| Maksimi tulovirta (Idc max 1 / Idc max 2) | 16,0 A / 16,0 A |
| Maksimi oikosulkuvirta moduulikentälle (MPP1/MPP2) | 24,0 A / 24,0 A |
| Tulojännitealue (Udc min - Udc max) | 150 - 1000 V |
| Käynnistysjännite (Udc start) | 200 V |
| Hyödyllinen MPP-jännitealue | 150 - 800 V |
| Sarjojen määrä MPP-seurantaa kohden | 2 + 2 |
| PV-generaattorin maksimiteho (Pdc max) | 12,0 kWpeak |
Lähtötiedot
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| AC-nimellisteho (Pac,r) | 6.000 W |
| Maksimi lähtöteho | 6.000 VA |
| Maksimi lähtövirta (Iac max) | 8,7 A |
| Verkkoliitäntä (jännitealue) | 3-NPE 400 V / 230 V tai 3~NPE 380 V / 220 V (+20%/-30%) |
| Taajuus (taajuusalue) | 50 Hz / 60 Hz (45-65 Hz) |
| Harmonisten vääristymä THD | < 3% |
| Tehokerroin (cos φac,r) | 0,85-1 ind. / kap. |
Standardit
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Sertifikaatit ja standardien mukaisuus | ÖVE / ÖNORM E 8001-4-712, DIN V VDE 0126-1-1/A1, VDE AR N 4105, IEC 62109-1/-2, IEC 62116, IEC 61727, AS 3100, AS 4777-2, AS 4777-3, CER 06-190, G83/2, UNE 206007-1, SI 4777, CEI 0-21, NRS 097 |
Hyötysuhde
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Maksimihyötysuhde | 98,0% |
| Eurooppalainen painotettu hyötysuhde (ηEU) | 0,975 |
| MPP-sovituksen hyötysuhde | > 99,9% |
Suojaukset
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| DC-eristysmittaus | Kyllä |
| Toiminta ylikuormitustilanteessa | Toimintapisteen siirto, lähtötehon rajoitus |
| DC-erotuskytkin | Kyllä |
| Käänteisen napaisuuden suojaus | Kyllä |
Liitännät
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| WLAN / Ethernet LAN | Fronius Solar.web, Modbus TCP SunSpec, Fronius Solar API (JSON) |
| 6 tuloa ja 4 digitaalista tuloa/lähtöä | Liitäntä kaukokäyttövastaanottimelle |
| USB (A-tyypin pistorasia) | USB-tallennusvälineille |
| 2x RS422 (RJ45-pistorasia) | Fronius Solar Net |
| Relekontaktilähtö | Energianhallinta (potentiaalivapaa relekontakti) |
| Dataloggeri ja webpalvelin | Integroitu |
| Signaalitulo | S0-mittarin liitäntä / Ylijännitesuojauksen analyysi |
| RS485 | Modbus RTU SunSpec tai mittarin liitäntä |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Ladattavat tiedostot:
Turvallisuus
Kaikki arvostelut (positiiviset ja negatiiviset) näytetään alustan numerorajoituksen mukaisesti. Varmistamme, että ne ovat peräisin asiakkailta, jotka ovat ostaneet tuotteen. Katso lisää kommenttikäytännöt -sivultamme.